بلوک سیمانی چیست؟

بلوک‌های سیمانی از مخلوط نمودن سیمان ، آب ، پوکه معدنی با همراه لرزاندن و متراکم نمودن این مصالح ساخته میشود. بلوکهای سبک سیمانی در واقع به صورت تو خالی و تو پر در ابعاد استاندارد و مختلف ایجاد میشود . بلوک های سبک سیمانی در قسمتهای مختلف یک ساختمان مانند  دیوارهای باربر ، دیوار های غیر باربر و همچنین جدا کننده استفاده میشوند .

استفاده از این بلوکها در جاهایی بیشتر استفاده می شوند که صرفه اقتصادی داشته باشد و جایگزین مناسبی برای سفال و آجر باشد . استفاده از این بلوک سیمانی باعث صرفه جویی اقتصادی در مصالح ساختمانی و زمان اجرای پروژه ها می شود و در ضمن حمل و ترابری اسان تری و کم هزینه تری دارد و همچنین عایق مناسبی برای صدا و حرارت نسبت به اجرها میباشد.

پوکه معدنی و مصالحی  که با آن بلوک سبک سیمانی طرح لیکا می‌سازیم در واقع وزن بلوک ما را در رادبلوک مشخص می‌نماید ، مثلا بلوک سیمانی که با شن و ماسه طبیعی و رودخانه ای می سازیم دارای وزن معمولی می باشد ( 2 تن درهر متر مکعب ) ما نوع دیگری بلوک سیمانی می سازیم که وزنی در حدود 1.1 تن در هر متر مکعب دارد که در برابر بلوک های سیمانی سنگین ذکر شده بلوک سیمانی سبک نامیده میشوند ما برای ساخت این بلوک ها از پوکه معدنی و پوکه ساختگی استفاده می کنیم . این کاهش وزن به منزله کاهش مقاومت بلوک های سبک نیست .

بلوک سیمانی چیست

بلوک های سبک سیمانی از نظر ظاهری به دسته های زیر تقسیم می‌شوند:

 • تو خالی دو جداره
 • توخالی سه جداره
 • تو پر
 • کام و زبانه یا ساده

بلوک ها از نظر محل مصرف در ساختمان به دسته های زیر تقسیم می‌شود:

 • بلوک دیواری نماکاری و توکاری
 • بلوک تیغه ای
 • بلوک ستونی
 • بلوک سقفی

بلوک ها یی هم هستند که کاربرد های ویژه ای دارند مانند جدول‌های خیابانی یا فرش کف پیاده روها .

تطبیق با استانداردها

بلوک های سیمانی مورد استفاده در هر پروژه بایستی از لحاظ ویژگی های فنی و ظاهری با مشخصات نقشه و استانداردها پروژه طتبیق داشته باشد .

زمانی که دمای محیط برای تولید بلوک سیمانی در محوطه های باز کم باشد باید تولید متوقف شود و برای جلوگیری از تاثیر نا مطلوب نور خورشید ، باران و وزش باد بر کیفیت بلوک ها به یکی از این روشها ، عمل اوری بلوک ها را انجام دهیم.

 1. عمل آوردن بلوک ها با آب :
  در این روش نیاز به تجهیزات خاصی نداریم و تنها با آب پاشی به موقع ( با احتیاط که به بلوک ها صدمه مکانیکی وارد نشود ) و یک سرپناه برای جلوگیری از صدمات احتمالی تابش نور خورشید و باد و باران . در این روش حدود یک هفته زمان نیاز داریم برای ساخت بلوک با کیفیت .
 2. عمل آوری بلوک ها به روش گرما دادن :
  در این روش بلوکها ی سیمانی را مقابل دستگاه های گرمایشی مجهز به بادزن قرار می دهیم تا هوا از بین بلوکها رفت و آمد نماید و روی بلوک ها را محافظی می کشیم که رطوبت و گرمایش محفوظ بماند .
 3. عمل آوری بلوک ها با بخار آب :
  برای کاهش زمان تولید بلوکها از روش گرم کردن با بخار آب استفاده مینماییم . از این روش بیشتر برای تولید انبوه استفاده کی کنیم و نیازمند به سوله ای با تجهیزات خاص می باشیم که کاهش و افزایش دما در سوله به صورت آرام انجام میگیرد تا بلوک ها ضمن عمل آوری آب موجود در بتن را از دست ندهد . در این روش مدت عمل آوری بلوک ها حدود یک روز مییاشد.

بدون توجه به روش عمل آوری ، باید بلوک ها را به مدت سه هفته نیز در محلی مناسب نگهداری کرد به صورتی که میزان رطوبت باقی مانده در بلوک حدود (2% تا 5%)  وزن بلوک باشد

نکته مهم : مصرف بلوک های خشک نشده در دیوار باعث ترک خوردگی دیوار میشود از این رو رعایت میزان رطوبت باقی مانده امریست الزامی .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا ما تماس بگیرید
به بالای صفحه بردن